Jednodenní kurz sgrafita

V rámci jednodenního kurzu sgrafita se seznámíte s tradiční technikou nástěnné malby. Sgrafito je technika malby, která je i v současné době stále aktuální. Dobou největší slávy sgrafita byla renesance. Šlechtici a bohatí měšťané si nechávali zdobit fasády svých domů a paláců jako výraz prestižního postavení. Sgrafito vzniká proškrabáváním dvouvrstvé omítky, při níž se na tmavší spodní vrstvu omítky nanáší vrchní světlá vápenná vrstva, která se ještě za čerstva proškrabává a vznikají tak ornamentální, nebo figurální motivy. Pod sgrafitem si ale nepředstavujte pouze klasická psaníčka na historických budovách. Do této techniky je možné převést téměř jakoukoli jednoduchou kresbu. Vždyť i na figurální sgrafita, zdobící renesanční budovy lze pohlížet jako na svérázný dobový komiks.

V teoretické části kurzu se seznámíte s vývojem sgrafita, včetně příkladů z historie této techniky. V praktické části budete realizovat vlastní sgrafito na přenosný panel. Dostanete připravený panel, na který si nanesete spodní tmavší probarvenou omítkovou vrstvu a připravíte si podle předlohy kresebný karton 1:1. Na spodní probarvenou omítku nanesete svrchní vápenné intonako, na které přenesete kresbu a budete proškrabávat vlastní kresebný motiv. Po zaschnutí omítky bude Vaše originální sgrafito připraveno k zavěšení na fasádu, nebo v interiéru Vašeho domova.

 

 

 

 

Koupit poukaz na kurz sgrafita

 

Jednodenní kurz fresky

V rámci jednodenního kurzu Fresky se seznámíte s tradiční technikou nástěnné malby, známou již od antiky. Doba největší slávy freskové malby byla v italském středověku a v renesanci. Jedná se o techniku malby na čerstvou vápennou omítku za mokra pigmenty utřenými s vodou. Pojivem fresky je uhličitan vápenatý, který při tvrdnutí vápenné omítky vystupuje na povrch malby a váže pigmenty. Žádné pojivo se nepřidává. A to je princip freskové malby. Při práci se na zdivo nanese jádrová omítka, na kterou se nanáší spodní omítková vrstva z vápna a písku (arriccio). Následuje vrchní omítková vrstva (intonaco) složená z vápna a písku 1:1 na kterou se ještě za mokra maluje minerálními pigmenty. Pravá freska byla po staletí tím nejkvalitnějším a nejtrvanlivějším způsobem provedení nástěnných maleb.

V teoretické části kurzu se seznámíte s vývojem freskové malby, včetně příkladů z historie techniky. V praktické části budete malovat pod odborným vedením vlastní fresku na přenosný panel.

Dostanete připravený panel, na který nanesete vrchní vápenné intonako. Připravíte si podle předlohy kresebný karton 1:1, který přenesete na omítku a budete malovat vlastní fresku.

 

 

 

 

Koupit poukaz na kurz fresky

 

Kde? V ateliéru, Žateckých 14, Praha 4 – Nusle
Kdy? lekce trvá 6 hod / termín si domluvíme individuálně dle Vašich časových možností
Kolik? 2 000,- Kč
Pomůcky: veškeré pomůcky jsou zahrnuty v ceně kurzu.

Dostanete k dispozici připravený panel s podkladem pro omítkovou vrstvou, vápno, písek, pigmenty. Volba tématu malby je individuální, rád Vám pomůžu s výběrem.