kurz mozaiky-reference-Nina

Nina Kopp

Petr Hampl je strážcem tradice mozaiky. Jeho nasazení a láska k mozaice jsou krásně nakažlivé a otevírají  tolik nových obzorů. Myslím, že už se navždy budu na mozaiku dívat jinak.
 
V ateliéru po oba dva dny konání kurzu panovala úžasná atmosféra, ve které člověk ztrácel pojem o čase. Mám moc ráda příběhy a Petr Hampl jich měl v zásobě mnoho. O mozaikách, které restauroval, o sklářích v Čechách i Itálii, o svém učiteli. Vlastně měl nějaký příběh ke každému barevnému sklíčku a každému kamínku. A tak jsem si z kurzu odnesla mimo jiné hlubokou úctu k materiálu, se kterým jsme pracovaly.
 
Je to tak zvláštní, když se vám najednou podaří do kamene udeřit na to správné místo a on se s lehkostí oddělí na dva kousky – jakoby nikdy nebyly spojené. Je zvláštní, jak kleště kloužou po kousku skla to se pak rozštípne a najde v sobě tvar, který jste nečekali. A když pak ty kousky skládáte k sobě do linií, zdá se, že snad kameni pomáháte navracet proudění, které mu kdysi předávno náleželo. 
 
Petr Hampl vás při tom pozoruje, pomáhá a dokáže citlivě poradit a vy se pak doma díváte na dílko, které je zkratkou a vzpomínkou na to všechno. Přeji Petrovi, ať se daří dál šířit jeho nadšení a ať mozaika žije!
 
Nina Kopp

Leave a Reply

Your email address will not be published.