Restaurování nástropní malby v rodinném domě v Telči

Restaurování nástropní malby v Telči

Rodině pana Šindeláře patří dům v Telči už několik generací. Poslední dobou bydleli převážně v Praze a do Telče jezdili spíš na prázdniny.

Když se rozhodli do Telče odstěhovat natrvalo, nechali si rekonstrukci domu navrhnout od syna Petra, který vystudoval architekturu a nyní má vlastní architektonické studio. Petr si z dětství pamatoval, že byl strop jedné místnosti zdobený linkami s jednoduchým rostlinným dekorem.

Pozval si restaurátory, aby původní malbu odkryli a zrestaurovali. K velkému překvapení celé rodiny našli restaurátoři pod bílým nátěrem starší malbu, kterou nikdo z nich vůbec neočekával. Nebyla to malba, na kterou Petr vzpomínal z dětství, ale starší a daleko hodnotnější malba, kterou nikdo z žijících členů rodiny nikdy neviděl, přestože otec Petra žil v tomto domě od dětství.

Začalo pátrání a společně s odkrýváním malby začalo i odkrývání rodinné historie. Moderní rekonstrukce starého domu dostala i duši. Interiér domu zhodnotila kvalitní malba a navíc dýchá rodinou historií.

TOP