Petr Hampl – Komnata

26. 6. 2019 – 17. 7. 2019
ZAHÁJENÍ: 26. 6. od 19:00

Jan Čejka Gallery – Hybernská 4
www.jancejkagallery.com

Petr Hampl (*1975) je malířem a restaurátorem, kterému je kromě fotorealistické malby ještě blízká mozaika, ikonopis, sgrafito nebo např. freska. V obrazech se soustředí především na věrohodnost námětu, přičemž k jeho popisu nejčastěji volí fotorealistickou malbu. Za náměty si Petr vybírá většinou obyčejné předměty, ba dokonce i někdy jen určité fragmenty, které skrze malbu ukazuje v novém vzezření. Zároveň to jsou ale vše objekty, které hrály či hrají určitou roli v jeho životě, a tak je uzavírá do tematických celků, ať už se jedná o téma superhrdinů, mapující hračky pro jeho vlastní děti nebo křesťanských symbolů, odkazující na jeho víru a časté pracovní prostředí.

Petr Hampl se poslední dobou věnuje zejména mozaikářským a restaurátorským realizacím, nicméně paralelně vystavuje zejména se svojí ženou Petrou Hamplovou. Mají za sebou třeba sérii výstav Inner, která probíhala např. jak v Galerii U Prstenu (Inner Glow, 2018) tak v Galerii Dolmen (Inner Flow, 2017). Velmi aktivní je také Petr Hampl v rámci své městské části Praha-Zbraslav, kde pravidelně vystavuje v tamní galerii. V minulosti pak vystavoval zejména v rámci kolektivu, ať už šlo o výstavu Definice krásy spolku S. V. U. Mánes (2009), New v Galerii XXL v Lounech (2004) nebo Hyperrealismus v Západočeské Galerii v Plzni (2003).

Petr Hampl nejdříve vystudoval školu restaurování a konzervačních technik v Litomyšli, obor restaurování a konzervace nástěnných maleb (1994-1997) a pak Vysokou školu Uměleckoprůmyslovou v Praze, kde se realizoval v malířském ateliéru Pavla Nešlehy (1998-2004). V rámci let na UMPRUM navíc absolvoval několik zahraničních studijních pobytů, a to v Anglii (2000), Francii (2002) a Rumunsku (2003).

Text: Jan Čejka


Petr Hampl  / SUPERHEROES

20. 7. 2019 – 22. 8. 2019

Galerie Knížecí dvůr, nám. Čsl. armády 26, 373 41 Hluboká nad Vltavou

více na www.knizecidvur.cz

Katalog k výstavě SUPERHEROES:

 

INNER GLOW


Vystavují: Petr Hampl (obrazy, kresby) a Petra Hamplová (skleněné objekty).
Vernisáž se koná ve středu 2. května v 19 hodin v Galerii U Prstenu, Jilská 14, Praha 1.
Výstavu zahájí Veronika Marešová, kurátorka GASK.
Hudební doprovod: Nina Horáková, zpěvačka a herečka, od r. 2015 členka Městských divadel pražských.

 


PETRA HAMPLOVÁ, PETR HAMPL – „INNER FLOW“

Galerie Dolmen, Pštrossova 31, Praha 1
Vernisáž – středa 1. 3. 2017 od 18 hod.
Výstava 2. 3. – 7. 4. 2017, pondělí – pátek: 13.00 – 18.00 hod.

Výstava představí objekty Petry Hamplové a kresby Petra Hampla. Petra Hamplová ve svých objektech originálně kombinuje sklo s kovem. Její manžel Petr vytváří stejně nevšední spojení – na měděný plech kreslí asfaltem. Oba autoři se zabývají lineární kresbou a využívají přitom výrazových možností materiálů, se kterými pracují. Tématicky se tak propojují a vzájemně doplňují.

odkaz na web galerie:
http://galerie-dolmen.cz/


Inner

Petra Hamplová / skleněné objekty
Petr Hampl / obrazy, kresby asfaltem

29. října – 30. listopadu 2016

Zahájení výstavy: 29. října v 17 hodin.
Výstaví síň městského domu Zbraslav, U Malé řeky 3, Praha-Zbraslav
Výstavu zahájil PhDr. Michal Janata
Na vernisáži vystoupila zpěvačka Karolina Beyond
http://karolinabeyond.com/

 

Rozhovor k výstavě INNER pro Zbraslavské noviny: Záznam pohybu tvé ruky

Katalog k výstavě:
 
 
Katalog k výstavě ke stažení: INNER-katalog

Petra Hamplová / Petr Hampl / Lineární variace

Vernisáž – středa 8. 6. 2016 od 19 hod.

Galerie KusKovu, Biskupský dvůr 6, Praha 1

Úvodní slovo – Michal Janata, autor knihy „Ustavující průběžnost čar“
Baletní variace cukrové víly – Anna Petrukhina, DJ Bingi
9. 6. – 29. 7. 2016

Na výstavě uvidíte moje drobné objekty, ve kterých originálně kombinuji sklo s kovem. Můj muž Petr Hampl vytváří stejně nevšední spojení – na měděný plech kreslí asfaltem. Naše práce vznikly během posledního roku přímo pro prostor Galerie KusKovu. Zabýváme se lineární kresbou a využíváme přitom výrazových možností materiálů, se kterými pracujeme. Tématicky se tak propojujeme a vzájemně doplňujeme.

Převádím lineární kresbu do prostoru. Ladné a křehké skleněné křivky kombinuji s pevným a pravidelně řezaným kovem. Okouzluje mě krása skla, průzračnost křišťálu, lesk a čistota barev. V kombinaci s kovem vzniká zajímavé napětí mezi lehkostí skla a elegantními, ale pevnými křivkami kovových linií.

Petr Hampl na výstavě v Galerii KusKovu představí zcela nové kresby asfaltem na měděném plechu. Zajímá ho samotný proces nezobrazivé lineární kresby, její průběh v čase a příběhy, které jsou do linií vepsány. V čárách vnímá také jejich rytmizování i melodičnost, která je vyjádřená sílou tahu. Vytváří lineární nepředmětné kompozice, které mají organický, biomorfní charakter.

Galerie KusKovu ve své stálé expozici prezentuje umělecké předměty, šperky a užité umění z kovu a jeho kombinací s rozličnými materiály. KusKovu představuje díla a kousky převážně českých výtvarníků, uměleckých kovářů a šperkařů, ať již zkušených, nebo začínajících. Velký důraz klade zejména na originalitu a profesionální zpracování. Galerie pravidelně pořádá výstavy výtvarníků pracujících s kovem, ale i jinými materiály a médii.

Galerii KusKovu můžete navštívit v rámci Letní Tour de Petrská.
V sobotu 18.6. (15-18h) tam budu předvádět práci se sklem živě a dokonce si můžete práci se sklářským kahanem sami vyzkoušet.
(http://www.kuskovu.cz/…/i288-petra-a-petr-hamplovi-linearni…)

Úvodní slovo PhDr. Michala Janaty k výstavě Lineární variace: Michal-Janata-Linearni-variace

Galerie KusKovu, Biskupský dvůr 6, Praha 1, www.kuskovu.cz, info@kuskovu.cz, tel.: 737 200 127

Vernisáž výstavy Lineární variace


Příběhy

Petr Hampl*43
Petr Hampl*75

9. října – 1. listopadu 2012

Zahájení výstavy: 8. října v 18 hodin.
Galerie 9, Vysočanská radnice, Sokolovská 14, Praha 9